February 27, 2024

Ο John Herdman βλέπει από πρώτο χέρι την τεράστια δουλειά επισκευής που αντιμετωπίζει η Toronto FC

Ο νέος προπονητής της Toronto FC, John Herdman, κοίταξε από πρώτο χέρι τη μαζική επισκευή που είχε μπροστά της, όταν η Toronto FC ηττήθηκε με 3-0 από τη Charlotte FC την Τετάρτη.

Ο Πολωνός διεθνής Karol Swiderski σκόραρε δύο φορές από το σημείο του πέναλτι για να αυξήσει το σύνολο των γκολ σεζόν του σε 11, καθώς ένα μωβ κύμα σάρωσε το Τορόντο στο πρώτο ημίχρονο πριν από το ανακοινωθέν κοινό 30.080 στο Στάδιο Bank of America στο Charlotte. Ο Βέλγος μεσοεπιθετικός Μπρεχτ Ντεγιαγκέρε έκανε το 3-0 στο 56ο λεπτό με ένα θεαματικό πρώτο γκολ στο MLS, ένα εξαίσιο μπακ.

Το τελικό σκορ θα μπορούσε να ήταν χειρότερο αν δεν ήταν τα ακροβατικά του τερματοφύλακα του Τορόντο Λούκα Γκαβράν στο τρίτο μόλις ξεκίνημά του.

Ενώ ο Χέρντμαν και το επιτελείο του ήταν σε ετοιμότητα για να παρακολουθήσουν τον αγώνα, ο προσωρινός προπονητής Τέρι Ντάνφιλντ και το επιτελείο του ήταν στο περιθώριο. Θα κάνουν το ίδιο για τον αγώνα του Σαββάτου στους New York Red Bulls με τον Herdman και την ομάδα του να αναλαμβάνουν κατά τη διάρκεια του διεθνούς διαλείμματος που προηγείται του τελικού της σεζόν στις 21 Οκτωβρίου εναντίον της Orlando City στο BMO Field.

Ο Χέρντμαν εθεάθη να κρατά σημειώσεις σε ένα περίπτερο στο γήπεδο. Ένα δυνατό ποτό μπορεί να ήταν πιο κατάλληλο.

Υποσχέθηκε ότι θα ήταν μια προκλητική βραδιά και αποδείχτηκε επώδυνη. Στη Σάρλοτ, το Τορόντο αντιμετώπιζε έναν αντίπαλο με κίνητρο που αγωνιζόταν να περάσει στα πλέι οφ, καθώς και μια ομάδα που είχε χάσει μόνο ένα από τα προηγούμενα 16 εντός έδρας παιχνίδια της (1-7-8) σε όλες τις διοργανώσεις.

Δύο πιθανώς αμφίβολα πέναλτι δεν βοήθησαν, το τελευταίο κεφάλαιο σε μια εφιαλτική σεζόν.

Καθηλωμένο στην 29η και τελευταία θέση του πρωταθλήματος, το Τορόντο (4-18-10, 22 πόντοι) έχει χάσει πέντε σερί παιχνίδια και κέρδισε μόλις ένα από τα τελευταία 19 παιχνίδια του (1-15-3) σε όλες τις διοργανώσεις. Με μόλις δύο παιχνίδια να απομένουν, κινδυνεύει να σημειώσει χαμηλά franchise σε νίκες και πόντους (το 2012 είχε 5-21-8 με 23 πόντους).

ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ τον Χέρντμαν στην αποστολή να «αναζωογονήσει» το TFC, «να το φέρει πίσω για να κερδίσει»:

Ο βετεράνος προπονητής ποδοσφαίρου Τζον Χέρντμαν λέει ότι θέλει να επιστρέψει την Τορόντο FC στη δόξα της

επιλεγμένο βίντεοΟ Τζον Χέρντμαν μίλησε στα μέσα ενημέρωσης την Τρίτη αφού εισήχθη ως επικεφαλής προπονητής της ομάδας Major League Soccer Toronto FC. Είπε ότι η αποστολή του είναι να «αναζωογονήσει» την ομάδα και να «την επαναφέρει στη νίκη». Θα αναλάβει προπονητικές ευθύνες από την 1η Οκτωβρίου.

«Δυστυχώς, έχω συμμετάσχει σε κάποιες χαμένες σεζόν στην καριέρα μου», είπε ο μέσος Jonathan Osorio, στην 11η σεζόν του με το TFC. «Αλλά μπορώ να πω ειλικρινά ότι δεν έχω περάσει ποτέ έναν τέτοιο χρόνο… Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι κανένας από εμάς δεν έχει περάσει έναν τέτοιο χρόνο. Και είναι απογοητευτικό. Είναι πολύ, πολύ απογοητευτικό.

“Υπάρχουν τόσα πολλά πράγματα, για να είμαι ειλικρινής. Δεν είναι μόνο μερικά πράγματα… Ήταν μια πολύ δύσκολη χρονιά, αλλά δεν μπορούμε να λυπόμαστε τον εαυτό μας. Το πρώτο πράγμα που έπρεπε να κάνει ο καθένας είναι να κοιτάξει τον εαυτό του στο mirror, για να δούμε τι μπορεί να κάνει καλύτερα ο καθένας και έχουμε δύο παιχνίδια [left] «Να κάνω παραστάσεις που κάνουν τους θαυμαστές περήφανους».

‘Μύγα στον τοίχο’

Ο Χέρντμαν δεν μίλησε στα μέσα ενημέρωσης. Ο Ντάνφιλντ λέει ότι ο πρώην προπονητής του Καναδά κράτησε τον λόγο του ότι είναι «μύγα στον τοίχο» αυτή την εβδομάδα.

Αυτό που είδε ο Χέρντμαν ήταν η μονόδρομη κίνηση με τη Σάρλοτ να καταπατάει μια άψογη άμυνα του Τορόντο που έπρεπε να καταφύγει σε τάκλιν στους επιτιθέμενους. Στο ημίχρονο ήταν 2-0 αλλά θα μπορούσε να ήταν 8-0.

Η Σάρλοτ είχε 62,6 τοις εκατό κατοχή και κέρδισε το Τορόντο με 11-2 (4-2 σε σουτ στο τέρμα) στο πρώτο ημίχρονο. Το τελικό σουτ ήταν 17-6 (6-3 στο τέρμα) για τη Σάρλοτ.

Η Σάρλοτ (8-11-12) ανέβηκε μία θέση στην 13η στην Ανατολική Περιφέρεια, δύο βαθμούς και τέσσερις θέσεις πίσω από τη γραμμή των πλέι οφ με τρεις αγώνες να απομένουν.

Η TFC είναι χωρίς νίκη στα 20 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της (0-16-4) σε όλες τις διοργανώσεις. Το TFC έχει χάσει τα τελευταία εννέα παιχνίδια εκτός έδρας, με σκορ 27-1.

Ξηρασία χωρίς στόχο

Και δεν έχουν καταφέρει να σκοράρουν στα τελευταία επτά εκτός έδρας παιχνίδια τους, μια ξηρασία χωρίς γκολ που εκτείνεται σε 709 λεπτά. Η τελευταία νίκη του Τορόντο στο δρόμο ήταν στο Charlotte, μια απόφαση 2-0 στις 27 Αυγούστου 2022.

Η Σαρλότ δέχθηκε πέναλτι από νωρίς, αφού ο Γκαβράν θεωρήθηκε ότι κατέβασε τον μέσο Καμίλ Τζόζβιακ στη μεγάλη περιοχή ενώ κυνηγούσε την μπάλα. Ο διαιτητής Malik Badawi άφησε αρχικά το παιχνίδι να πάει, αλλά, αφού έλαβε οδηγίες από τον βοηθό διαιτητή, πλησίασε το μόνιτορ του γηπέδου και τελικά έδειξε το σημείο του πέναλτι.

Ο Gavran έξι ποδιών, ο οποίος απέκρουσε ένα πέναλτι εναντίον της New York City FC πριν από δύο αγώνες, πήγε σε λάθος δρόμο όταν ο Swiderski έσπρωξε τη μπάλα στη γωνία. Κακό σημάδι για μια ομάδα του Τορόντο που μπήκε στο παιχνίδι με ρεκόρ 0-15-1 αφού δέχθηκε το πρώτο γκολ.

Έπρεπε να γίνει 2-0 στο 14ο λεπτό, αλλά ένας αμαρκάριστος Ένζο Κοπέτι έστειλε την κεφαλιά του έξω από την εστία του Τορόντο. Και περισσότερο το ίδιο έγινε στο 30′, όταν ο επίσης αμαρκάριστος Ντεγιαγκέρε έστειλε την κεφαλιά του έξω.

Ο Σουίντερσκι φάνηκε να έχει διπλασιάσει το προβάδισμα στο 33ο λεπτό, κάνοντας ένα χαμηλό σουτ καθώς η άμυνα του Τορόντο, παρά το γεγονός ότι είχε επτά παίκτες στη μεγάλη περιοχή, δεν σταμάτησε. Αλλά η ανασκόπηση βίντεο αφαίρεσε το γκολ από το ταμπλό για οφσάιντ.

Ο αμυντικός του Τορόντο, Aime Mabika, χρειάστηκε να κάνει ένα σωτήριο τάκλιν από πίσω, αφού ένας επιθετικός της Charlotte στάλθηκε μόνος.

Μετά από μια κατάδυση, ο Gavran έκανε μια αξιοσημείωτη απόκρουση με το ένα χέρι για να σταματήσει την κεφαλιά του Copetti, το Τορόντο καταλόγισε άλλο ένα πέναλτι και ο Alonso Coello τιμωρήθηκε επειδή κατέβασε τον Ashley Westwood. Έμοιαζε με δύσκολη κλήση, αλλά ο Σουίντερσκι νίκησε τον Γκαβράν στο 47ο λεπτό σε επανάληψη του πρώτου πέναλτι.

Σημείωσε την πρώτη νίκη της Charlotte σε τέσσερις συναντήσεις καριέρας (1-2-1) με το Τορόντο.

Ο έφηβος επιθετικός Hugo Mbongue έκανε το πρώτο του ξεκίνημα στο MLS. Ο 19χρονος είχε πραγματοποιήσει 10 αναπληρωματικές εμφανίσεις για το TFC, συνολικά 198 λεπτά. Ο εξτρέμ Cristian Gutiérrez έκανε το δεύτερο ξεκίνημά του και πρώτο από τις 24 Ιουνίου.

Ο αρχηγός Μάικλ Μπράντλεϊ ξεκίνησε στην άμυνα, στη μέση μιας αμυντικής γραμμής που έχασε τον Σίγκουρντ Ροστέντ από τραυματισμό στο 44ο λεπτό.

Ο Φεντερίκο Μπερναρντέσκι ήταν υπεύθυνος για την επίθεση του Τορόντο στο πρώτο ημίχρονο, με ένα ζευγάρι σουτ, συμπεριλαμβανομένου ενός σε μια γρήγορη ελεύθερη βολή. Ο Ιταλός έστησε τον Jahkeele Marshall-Rutty στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά το σουτ του αλλαγής έλεγξε ο τερματοφύλακας Kristijan Kahlina.

Το Τορόντο έμεινε χωρίς τους τερματοφύλακες Sean Jonson (χέρι) και Greg Ranjitsingh (γόνατο), μπακ Ραούλ Πετρέτα (μπακ), μέσους Latif Blessing (διάσειση) και Brandon Servania (κάτω πόδι) και επιθετικούς Deandre Kerr (πίσω), Adama Diomande (κάτω σώμα) και Lorenzo Insigne (κάτω σώμα).