February 18, 2024

Για τον Marco Arop, το να φτάσει στον Ολυμπιακό τελικό των 800 μέτρων είναι το πρώτο πριν από τα μετάλλια και τη νίκη, λέει ο προπονητής

Η θεαματική σεζόν του Marco Arop, που περιλαμβάνει ένα χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου, έναν Καναδικό τίτλο, δύο προσωπικούς καλύτερους χρόνους και ένα εθνικό ρεκόρ πάνω από 800 μέτρα, έχει δημιουργήσει την επόμενη πρόκληση για τον προπονητή του με κατεύθυνση το 2024.

Ο Chris Woods θα επικεντρωθεί στο τι θα χρειαστεί για να φτάσει ο Arop στο Παρίσι τον ερχόμενο Ιούλιο και τι θα χρειαστεί για να πετύχει στους δεύτερους Θερινούς Ολυμπιακούς του.

«Αν ο Μάρκο φτάσει στους τελικούς στο Παρίσι, θα είναι επιτυχία», είπε ο Γουντς στο CBC Sports πριν από τους πρόσφατους τελικούς του Diamond League στο Γιουτζίν του Όρεγκον, όπου ο δρομέας μεσαίων αποστάσεων από το Έντμοντον τερμάτισε δεύτερος. Επίσης, μείωσε το PB του για δεύτερη φορά μέσα σε δύο εβδομάδες σε ένα λεπτό 42,85 δευτερόλεπτα, ξεπερνώντας το καναδικό σημάδι του Brandon McBride στο 1:43,20 από το 2018.

«Είναι παγκόσμιος πρωταθλητής, αλλά δεν είναι ακόμα φιναλίστ των Ολυμπιακών Αγώνων, οπότε αυτός είναι ο στόχος και μετά μπορούμε να επικεντρωθούμε στα μετάλλια και στη νίκη».

Κατά τη διάρκεια των κόσμων, ο Arop είπε ότι δεν θα είχε πετύχει όλα όσα έχει αυτή τη σεζόν χωρίς το πολύτιμο μάθημα που πήρε από το ντεμπούτο του στους Ολυμπιακούς πριν από δύο χρόνια στο Τόκιο. Δεν έδωσε περισσότερες λεπτομέρειες τότε, αλλά πρόσφατα μοιράστηκε τις σκέψεις του με το CBC Sports.

ΔΕΙΤΕ | Το καναδικό ρεκόρ του Arop στον τελικό του Diamond League:

Ο Marco Arop του Έντμοντον κατέρριψε το καναδικό ρεκόρ στα 800 μέτρα και τερμάτισε δεύτερος στον τελικό του Diamond League

Ο ισχύων παγκόσμιος πρωταθλητής Marco Arop κατέρριψε το καναδικό ρεκόρ του Brandon McBride, τρέχοντας στον αγώνα των 800 μέτρων ανδρών σε χρόνο 1:42.85, για να τερματίσει δεύτερος στον Κενυάτη Emmanuel Wanyonyi στους τελικούς του Diamond League στο Γιουτζίν του Όρεγκον.

Ο Άροπ θυμήθηκε ότι δεν ένιωθε καλά κατά τη διάρκεια της προθέρμανσης πριν από τους ημιτελικούς του Ολυμπιακού και ότι το στομάχι του «ένιωθε βαρύ» αφού έφαγε μια μπανάνα περίπου τρεις ώρες νωρίτερα, αλλά δεν μοιράστηκε αυτές τις πληροφορίες με τον Γουντς ή με μέλη του επιτελείου υποστήριξης του.

«Άρχισα να κάνω ζέσταμα νωρίτερα από το συνηθισμένο και σωματικά δεν ένιωθα καλύτερα όταν πήγαινα στον αγώνα», θυμάται. «Ήμουν πολύ ζεστός [the previous day winning in 1:45.26] και σκέφτηκα αν πλησίαζα [the semifinal] «Με τον ίδιο τρόπο και όλα ένιωθα το ίδιο, θα ήμουν στον τελικό, οπότε ήμουν αρκετά σίγουρος».

Ο Arop παραδέχτηκε ότι δεν είχε την αυτοπεποίθηση να αλλάξει το στυλ του τρεξίματος λίγα λεπτά πριν τον αγώνα.

«Είχα ανάμεικτες σκέψεις στην αφετηρία, ωστόσο [my coaches and me] «Είχα συμφωνήσει να είμαι μπροστά και να οδηγήσω τον αγώνα», θυμάται, συνειδητοποιώντας σύντομα ότι η χρήση υπερβολικής ενέργειας με τον τρόπο που ένιωθε θα ήταν λάθος.

Ο Arop πέτυχε προβάδισμα δύο μέτρων από την αρχή και σημείωσε χρόνο πρώτου γύρου 50,94 δευτερόλεπτα με τον Peter Bol να αναπνέει από τον λαιμό του. Κάποια στιγμή ο Μπολ πλησίασε απ’ έξω τον Καναδό και ο Άροπ πανικοβλήθηκε πριν επιτεθεί.

Κατάφερε να συγκρατήσει τον Αυστραλό αφού ο τελευταίος έκανε μια κίνηση γύρω από τα 500 μέτρα, αλλά αποδυνάμωσε μόλις έφτασε στην ευθεία περίπου 80 μέτρα από τον τερματισμό.

ΔΕΙΤΕ | Ο αγώνας για το χρυσό μετάλλιο του Arop είναι μέρος της μεγάλης ημέρας του Καναδά στους κόσμους:

Ο Marco Arop και ο Pierce LePage κερδίζουν το χρυσό, η Warner και ο Mitton κερδίζουν το ασημένιο στην 8η ημέρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου | Περίληψη | Βόρειος Στίβος

Μια ιστορική μέρα για τον Καναδά καθώς ο Arop και ο LePage γίνονται οι πρώτοι Καναδοί παγκόσμιοι πρωταθλητές στα αγωνίσματά τους, ενώ η Sarah Mitton και ο Damian Warner ανεβαίνουν στο βάθρο για να κερδίσουν 4 μετάλλια την 8η ημέρα. Όλα αυτά και πολλά άλλα την 8η ημέρα του Athletics North. περίληψη.

“Τα πόδια απλά δεν ήταν εκεί σήμερα”, είπε ο Arop αφού πέρασε τη γραμμή τερματισμού έβδομος σε 1:44.90, μεταξύ 16 και 100 εκατοστών του δευτερολέπτου πίσω από τον Κενυάτη Emmanuel Korir, τον τελευταίο προκριματικό για τον τελικό. Κατέλαβε την 14η θέση σε σύνολο 24 συμμετεχόντων.

“Προσπάθησα να το παλέψω, αλλά όταν είδα τους τρεις τελευταίους τύπους να περνούν, το σώμα μου απλώς έκλεισε πάνω μου. Δεν είχε μείνει τίποτα.”

Δύο χρόνια αργότερα, ο Arop είπε ότι ήταν ένα μάθημα που πήρε αμέσως όταν τελείωσε τον αγώνα.

«Ανεξάρτητα από το πώς αισθάνομαι», άρχισε, «πρέπει να αξιολογήσω την κατάσταση και να επιλέξω ποιο πρόγραμμα αγώνα είναι καλύτερο. [before the Olympic semifinals] και σκέφτομαι ότι έπρεπε να επιβάλω αυτή τη στρατηγική αγώνα [of leading start to finish] Ήταν ο χειρότερος συνδυασμός.

«Η σωστή προσέγγιση θα ήταν να νιώσω τον αγώνα και να μην βγαίνω πολύ επιθετικά, όπου κι αν με πήγαινε. Αν ήμουν στη μέση ή πίσω, να είσαι υπομονετικός και να έχεις εμπιστοσύνη στην άφιξή μου, κάτι που θα μπορούσε [secure] θέση πρόκρισης για τον τελικό.

Ο Γουντς, ο οποίος είναι προπονητής του Άροπ από τότε που έγινε προπονητής στίβου στο Πολιτειακό Πανεπιστήμιο του Μισισιπή το 2019, είπε ότι ο δρομέας μήκους 6 ποδιών δεν του είπε πώς ένιωθε στην έναρξη του ημιτελικού των Ολυμπιακών Αγώνων παρά μόνο την επόμενη μέρα.

«Δεν θέλω να πω ότι το αποτέλεσμα θα ήταν διαφορετικό, αλλά το σχέδιο του αγώνα σίγουρα θα είχε αλλάξει», είπε ο προπονητής. «Είναι ένα μάθημα που πήραμε».

ΔΕΙΤΕ | Arop’s Pursuit of Greatness:

Ο Μάρκο Αρόπ κυνηγά το μεγαλείο

Από την προπονητική του βάση στο βαθύ αμερικανικό νότο, ο Καναδός εργάζεται για να γίνει ο καλύτερος δρομέας 800 μέτρων στον κόσμο.

Αφού πέρασε υγιής στους τελικούς του Diamond League, το επόμενο βήμα για την Arop να μεταφέρει τη δυναμική μιας επιτυχημένης εκστρατείας στην επόμενη χρονιά είναι να έχει μια σταθερή εκτός σεζόν και να χτίσει μια καλή βάση προπόνησης.

«Η επόμενη χρονιά θα είναι μεγαλύτερη, όσον αφορά τους Ολυμπιακούς Αγώνες», είπε πρόσφατα στον Καναδικό Τύπο. «Το επίπεδο του ανταγωνισμού θα παραμείνει το ίδιο, οπότε τίποτα δεν θα αλλάξει με αυτή την έννοια.

«Αλλά το γεγονός ότι τώρα είμαι στην καλύτερη φόρμα της ζωής μου και μπαίνω ίσως στην πιο σημαντική σεζόν της καριέρας μου, νομίζω ότι η δυναμική ήταν μεγάλη».

Ο Woods σημείωσε σε συνέντευξή του στο CBC Sports ότι τα τελευταία τέσσερα ή πέντε χρόνια αγωνιστικής εμπειρίας και η αυτοπεποίθηση που έχει αποκτήσει ο Arop τον οδήγησαν να βρει τρόπους να κερδίσει αγώνες, είτε είναι να ξεπεράσει άλλους στα τελευταία 100 μέτρα είτε να τρέξει γρήγορα. οι άλλοι. μακριά από.

«Ο Μάρκο έχει απίστευτα ψηλό ταβάνι», είπε ο Γουντς από το MSU. “Δεν έχουμε δουλέψει πολύ στην ταχύτητα τα τελευταία χρόνια. Έχει τη δυνατότητα, ιστορικά, να είναι ένας από τους καλύτερους αθλητές στις δύο στροφές.”

Επόμενος στόχος του είναι να κερδίσει πολλά πρωταθλήματα, συμπεριλαμβανομένου του χρυσού στο Παρίσι.

«Νομίζω ότι μια τέλεια σεζόν θα ήταν να κερδίζεις κάθε αγώνα και να σπάζεις κάθε ρεκόρ», είπε ο Arop στο CP. «Αυτός θα είναι πάντα ο πρώτος στόχος στη λίστα μου».